Ewa Krzymuska – Gryncewicz: absolwentka Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii (organizowaną przez Dojrzewalnię Róż w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Psychologicznym), mediatorka   wpisana na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Gdańsku, pedagog, założycielka firmy Satori – przestrzeń mediacji i komunikacji.

Chcę się podzielić doświadczeniem i wiedzą związaną z metodą komunikacji stworzoną przez Marshalla Rosenberga zwaną Porozumieniem bez Przemocy PBP (Nonviolent Communication NVC).

Poznanie tej idei całkowicie odmieniło moje życie i stało się moją życiową filozofią. NVC to dla mnie nie tylko metoda komunikacji, ale też sposób na życie, na widzenie świata, na budowanie dobrych relacji ze sobą i innymi, na wykształcenie rozumienia i empatii do samej siebie i do innych.

W tajniki NVC wprowadzała mnie Nada Ignatović-Savic – certyfikowana trenerka tej metody, wybitna i charyzmatyczna postać. Dzięki niej dane mi było poznać smak prawdziwej empatii i współczucia do siebie i innych, oraz radości ze świętowania chwil życia.

Metodę zgłębiałam podczas licznych szkoleń i warsztatów prowadzonych przez innych certyfikowanych trenerów NVC takich jak: Liv Larsson, Marike Kahju, Ike Lasater, Ewa Orłowska, Ania Mills, Kay Rung, Bob WentWorth i Pernille Plantener ( około 250 godzin szkoleniowych).

Doświadczenie w stosowaniu metody zdobyłam praktykując NVC w swoim własnym życiu, dlatego wiem jaką ma wartość i że faktycznie “to działa!”.

Doświadczenie w pracy z grupą zdobyłam podczas dwuletniego stażu w Miejskiej Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień w Gdańsku przyglądając się pracy trenera, a potem samodzielnie prowadząc grupy rozwoju osobistego bazujące na metodzie NVC oraz w trzyletniej Szkole Trenerów Komunikacji opartej na Empatii (Dyplom nr 53/2012I/10/Gd) organizowanej przez Dojrzewalnię Róż w Warszawie we współpracy z Polskim Towarzystwem Psychologicznym, pierwszej szkoły w Polsce, która profesjonalnie kształci trenerów posługujących się metodą empatycznej komunikacji.

Moje życie zawodowe od 10 lat związane jest problematyką komunikacji we wszystkich jej obszarach:

  • prowadzę szkolenia i warsztaty oparte na metodzie NVC (do tej pory około 700 godzin),
  • pracuję z klientami indywidualnie  – wykorzystując narzędzia NVC, coachingu opartego o potrzeby – ukończyłam intensywny kurs tej metody prowadzony przez Pernille Plantenel, certyfikowaną trenerką NVC i akredytowanego coacha ICF oraz Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach ( TSR) ukończyłam I i II stopień szkolenia w Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.
 • prowadzę mediacje

Przygotowanie zawodowe do pracy mediatora zdobyłam w Ośrodku Mediacyjnym Fundacji FISO (przekształconym w Gdańskie Centrum Mediacji), uczestnicząc zarówno w szkoleniu z mediacji (Dyplom nr 25/2008) prowadzonym przez Fundację, jak i odbywając staż, a potem prowadząc mediacje w sprawach rodzinnych, cywilnych i karnych ( jako mediatorka wpisana na liste Sądu Okręowego w Gdańsku w sprawach karnych i cywilnych).

Umiejętności mediatorskie poszerzałam przez spojrzenie na proces mediacji z różnych perspektyw, dzięki udziałowi w różnorodnych szkoleniach (Wykorzystanie analizy transakcyjnej w pracy mediatora. E. Lind, Mediacja. Ofiara – Sprawca. Ch. Pelican, Specjalistyczne szkolenia z mediacji gospodarczej prowadzone przez Centrum Mediacji Partners i Ministerstwo Sprawiedliwości, Mediacja w języku Porozumienia bez Przemocy. Ike Lasater, Mediacja metodą Porozumienia bez Przemocy. Liv Larsson, Studium Mediacji prowadzonych metodą Porozumienia bez Przemocy

Od 2012 wspólnie z Dominika Jasińską organizuję Studium Mediacji prowadzonych metodą Porozumienia bez Przemocy.

Obecnie, najczęściej przeprowadzam mediacje w sprawach prywatnych, zazwyczaj dotyczących różnych aspektów konfliktów rodzinnych, relacyjnych i okołorozwodowych. Prowadzę mediacje metodą tradycyjną jak i opartą na NVC.

Będąc mostem pomiędzy zwaśnionymi osobami, czy też grupami osób, zawsze staram się zbudować kontakt między nimi, dotrzeć do istoty czyli do potrzeb wszystkich zaangażowanych stron i spowodować aby się nawzajem usłyszeli. I zawsze porusza mnie ten moment.

Aby metoda Porozumienia bez Przemocy dotarła do jak najwiekszej ilości osób, w różnych obszarach życia,  wspólnie z Dominiką Jasińską www.dominikajasinska.pl  i Agnieszką Rzewuską Pacą www.empoweredliving.pl współtworzyłyśmy projekt Na fali porozumienia w Trójmieście, http://www.strefanvc.pl/. Zapraszam 🙂

Prywatnie, jestem miłośniczką kotów, pieszych wędrówek, przyrody, dobrej literatury i muzyki.

Moje motto: Zacznijmy od siebie…

Comments are closed.

 • O Satori

  Misją Satori jest budowanie porozumienia i wspieranie w rozwoju wszystkich, którzy chcą doświadczać życia w pełni i harmonii, z szacunkiem do siebie i do innych ludzi.
 • Ewa Krzymuska- Gryncewicz

  Ewa Krzymuska - Gryncewicz: absolwentka Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii (organizowaną przez Dojrzewalnię Róż w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Psychologicznym), mediatorka wpisana na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Gdańsku, pedagog, założycielka firmy Satori – przestrzeń mediacji i komunikacji.
 • Tu podaj tekst alternatywny